Історія гаджетів для курців: е-сигарети, системи нагрівання тютюну, міні-вейпи

Під час першої подорожі до Нового Світу Христофор Колумб побачив як жителі Куби щільно скручують листя якоїсь рослини, кладуть в трубку, підпалюють і затягуються димом димом, що утворювався. Рослина називалося каоба, а трубки для курильної суміші — табако. Звідси і пішло слово тютюн. Довгий час традиції споживання тютюну залишалися незмінними, поки в кінці 20-го століття інженери-винахідники не спробували вперше створити менш шкідливу заміну сигаретам. А перші два десятиліття 21-го століття стали епохою технологічного стрибка і революційного розвитку нових, менш шкідливих гаджетів для курців: електронних сигарет, вейпів, систем нагрівання тютюну і под-систем.

Перший прототип електронної сигарети

Вважається, що перша в світі електронна сигарета з'явилася в 2002 році завдяки китайському вченому-інженеру Хон Ліку, але це не зовсім так. Насправді, ще в 1963 році американський винахідник Герберт Гілберт запатентував пристрій, що вважається прототипом сучасних вейпів. Гілберт шукав спосіб зробити процес куріння менш шкідливим для здоров'я шляхом заміни горіння тютюну на випаровування ароматизованої рідини. Пристрій Гілберта нагрівало не рідина, як сучасні вейпи, а повітря. Нагріте повітря під тиском проходило крізь тканинний або ватяний фільтр, просочений заправкою, і тим самим насичувалось ароматом. Далі патентування винахід не пішов і масового поширення не одержав.

Електронна сигарета (в сучасному вигляді) з'явилася в 2003 році

IQOS VEEV

Сучасна електронна сигарета була створена і запатентована в 2003 році в Китаї вченим-фармацевтом Хон Ліком, який на той час був завзятим курцем. Хон Лік вважав, що електронні сигарети зможуть стати революційним винаходом, який не тільки зможе замістити цигарки, а й допомагатиме повністю кинути палити. Так він розробив "бесполум’яну електронну сигарету з розпиленням".

В основі технології — випарник (нагрівальний елемент), що перетворює рідину (на базі пропіленгліколю, нікотину та ароматизаторів) у пар. У 2004 році в Гонконгу випустили перший промисловий зразок електронної сигарети на основі винаходів Хон Ліка. В цьому ж році перша партія електронних сигарет вирушила в продаж.

Пристрій набув популярності. Курці по всьому світу пробували замінити сигарети на електронну альтернативу. Потім популярність е-сигарет швидко пішла на спад.

Багато користувачів через деякий час поверталися до звичайних сигарет, пояснюючи це тим, що пристрій так і не зміг стати повною заміною паління. На це був цілий ряд причин.

По-перше, сам ритуал і відчуття від процесу використання разюче відрізнялися від того, до чого звикли курці. Відсутність тютюну, зовсім інший смак, пластиковий мундштук — все це заважало адаптуватись до нової технології.

По-друге, курцям часто не вистачало ефекту "насичення" від нікотину. Якщо при викурюванні звичайної сигарети цей ефект наступав вже на 2-5 затягуванні, то з е-сигаретою могло знадобитися більше години.

По-третє, сама технологія в ранніх версіях була недосконала. Батареї не вистачало надовго, а перезаправляти електронну сигарету було складно і незручно.

По-четверте, електронні сигарети частіше за все не допомагали кинути палити, як очікували того користувачі і як задумував винахідник. Це закономірно, адже в парі електронних сигарет міститься нікотин.

У підсумку, для багатьох курців, які спробували е-сигарети, вони залишилися всього лише цікавою іграшкою для дорослих, що покривається пилом на полиці.

Вейпи як "контр-культурний" напрямок в еволюції електронних сигарет

В ході технологічної еволюції більшість типів електронних сигарет рухалися в напрямку спрощення конструкції, зменшення розмірів, створення лаконічного і інтуїтивно зрозумілого інтерфейсу.

Лише в одному випадку розвиток рушив в альтернативному напрямку. Так з'явилися вейпи. На відміну від інших е-сигарет, тут апгрейд технології тут пішов іншим шляхом: ускладнення корпусу, розширення кількості функцій і опцій кастомізації, збільшення розмірів заради більшої потужності батареї і ємності бака.

IQOS VEEV

У 2007 році з'явився перший вейпінговий пристрій з нагрівальною котушкою в камері з рідиною. Це проклало шлях для кліромайзерів, які сьогодні більш відомі як "танки". А в 2010 році був випущений перший вейп змінної потужності.

Завдяки конструкції вейпи здатні генерувати густу хмару пари. Саме це стало основою вейпінгової суб-культури. Саме вейпи по максимуму покривають всі можливості кастомізації. Тут можна регулювати кількість пари, температуру нагрівання, самостійно змішувати і заправляти рідини, змінювати співвідношення інгредієнтів в заправці. В результаті, вейпи знайшли свою невелику, але постійну аудиторію.

Для більшості ж курців вейп — це занадто складно, незручно і не практично для щоденного використання. Тому цей гаджет навряд чи міг замінити для них сигарети.

Новий виток еволюції системи — нагрівання тютюну

IQOS VEEV

У 2014 році Philip Morris International випустив IQOS, тим самим презентувавши курцям нову технологічну платформу — пристрої на базі нагрівання тютюну. Нам знадобилися 8,1 млрд доларів інвестицій в технології і більше 10 років досліджень і розробок, щоб створити принципово новий, менш шкідливий продукт для курців*. Для цього ми навіть побудували два власних дослідницькі центри — в Швейцарії і в Сінгапурі. З цього моменту еволюція електронних пристроїв для курців рушила двома паралельними самодостатніми напрямками — випаровування рідини і нагрівання тютюну.

* Важлива інформація: IQOS не виключає всі ризики. При використанні продукту виділяється нікотин, який викликає залежність.

Принцип роботи IQOS, lil SOLID і інших систем нагрівання тютюну принципово відрізняється від електронних сигарет. Ці пристрої нагрівають тютюн в спеціальних стіках (Heets, Fiit) до температури 350°C, не підпалюючи його. В результаті нагрівання з тютюну випаровується ароматний аерозоль, що містить на 95% менше шкідливих речовин в порівнянні з сигаретами*. При цьому в процесі використання систем для нагрівання немає диму і попелу. І в цілому аерозоль має менш відчутний запах, ніж сигаретний дим, і швидко розсіюється.

* «95% менше» означає середнє зниження рівня ряду шкідливих хімічних речовин (крім нікотину) в порівнянні з димом еталонної сигарети. Перегляньте Важливу інформацію на iqos.ua.

При цьому системи нагрівання тютюну дозволяють значно краще, ніж електронні сигарети, зберегти звичний для курця ритуал: з ароматом тютюну, теплим аерозолем, 14 затяжками (як в сигареті) за сеанс використання. Ймовірно, тому системи нагрівання тютюну користуються великою популярністю серед курців по всьому світу. IQOS — це гаджет для нагрівання тютюну №1 у всьому світі*. Більше 15 мільйонів курців з різних країн вже відмовилися від сигарет і перейшли на Айкос.

* Джерело: глобальна оцінка PMI загального обсягу продажів одиниць продуктів для нагрівання тютюну на ринку відкрилися і станом на грудень 2019 (крім Китаю та США).

Под-системи (міні-вейпи) — електронні сигарети нового покоління

IQOS VEEV

У 2015 році на ринок електронних сигарет і вейпів прийшов новий тип пристроїв для курців — pod-системи. Цій технології вдалося не тільки усунути більшу частину недоліків електронних сигарет попередніх поколінь, а й вивести процес використання на якісно новий рівень.

Под-системи зберегли всі позитивні характеристики е-сигарет — відсутність процесу горіння, потенційне зниження шкоди, гігієнічність процесу. При цьому зуміли вирішити дві головні проблеми — забезпечити більш швидке відчуття "насичення" і зробити е-сигарети зручнішими для використання.

Перше вдалося завдяки новій рецептурі рідини. Замість звичайної гліцериново-пропіленгліколевої рідини з нікотином і ароматизаторами pod-системи працюють з рідкою нікотиновою сіллю або розчином сольового нікотину. Його молекули менше за розміром, ніж в рідинах для вейпів, тому засвоюються швидше і швидше дають ефект насичення. Часто достатньо навіть кількох затяжок.

До цього додали повністю нову конструкцію, відмінну від інших е-сигарет і вейпів. Нові гаджети не вимагають перезаправлення. Рідина до них йде в маленьких одноразових картриджах — подах (це і дало назву технології — под-системи). Вони не вимагають перезаправлення. Закінчився под —просто замінюєш на новий. Самі гаджети зробили мініатюрними і максимально простими у використанні — без непотрібних елементів і функцій.

Найближчим часом в Україні з'явиться перша под-система (міні-вейп) від IQOS під назвою IQOS VEEV.

Не виключає усіх ризиків. Аерозоль містить нікотин, що викликає залежність. Тільки для використання повнолітніми особами.

Ви старше 18 років і курите або використовуєте інші продукти з нікотином?
Вкажіть місяць і рік народження.

ПІДТВЕРДИТИ

Для отримання доступу до інформації, що містить цей веб-сайт, Вам має виповнитися 18 або більше

Ми про все подбаємо.

Цей веб-сайт містить інформацію про продукти без тютюнового диму, призначені для повнолітніх, які так чи інакше продовжили б курити або вживати інші нікотиновмісні продукти в Україні. Бездимні продукти PMI не є альтернативою відмови від куріння та не розроблені як такі, що сприяють його припиненню.