Please note this website is intended for Ukraine, in order to ensure compliance with local legal requirements we need to redirect you to the country you are located in.

Лип 16, 2023

Де в Україні дозволено, а де заборонено використовувати IQOS? Простими словами про новий закон.

Чи правда, що в Україні заборонять IQOS? IQOS та електронні сигарети більше не можна використовувати у громадських місцях? Айкос прирівняли до сигарет? Чи можна використовувати Айкос у IQOS Friendly закладах? Які штрафи будуть за порушення?

11 липня набули чинності деякі положення нового законодавства про охорону здоров'я населення від шкідливого впливу тютюну, які запроваджують суворіші правила регулювання продажу та використання електронних гаджетів для курців. У тому числі обмежується використання систем нагрівання тютюну та електронних сигарет у деяких громадських місцях.

Розберемося, що на практиці означає новий закон для користувачів IQOS та інших електронних гаджетів, де можна і не можна використовувати Айкос, що буде із IQOS Friendly закладами.

Навіщо потрібно обмежувати використання IQOS та інших гаджетів для курців (включаючи кальяни) у громадських місцях?

Багато хто запитує навіщо взагалі потрібно обмежувати використання електронних альтернатив у громадських місцях, якщо дослідженнями доведено, що cигарети погано впливають на повітря і людей навколо, а IQOS – ні*. IQOS не виділяє дим і не призводить до пасивного куріння. Оскільки IQOS нагріває тютюн, а не спалює його, він виділяє значно менше шкідливих хімічних речовин порівняно з сигаретами ** для тебе і людей навколо.

Україна прагне будувати законодавство у сфері продуктів для курців, дотримуючись Рамкової конвенції ВООЗ (всесвітньої організації охорони здоров'я) щодо боротьби проти тютюну (WHO Framework Convention on Tobacco Control). Конвенція рекомендує вживати заходів, спрямованих на скорочення попиту на тютюн та інші продукти з нікотином – від податкових заходів до обмеження місць, де дозволено використання електронних сигарет/куріння. Тому в Україні послідовно впроваджуються норми, що наближають законодавство до європейського (хоча іноді виходить навіть суворіше, ніж у Європі).

*Джерело: Дослідження PMI, проведене відповідно до стандартів ISO з моделюванням в реальних сценаріях, що спирається на порогові межі якості повітря у приміщеннях з достатньою (згідно норм) вентиляцією.
** Середнє зниження рівнів ряду шкідливих хімічних речовин (крім нікотину) в порівнянні з димом еталонної сигарети.
Важливо: Використання IQOS не виключає усіх ризиків. Аерозоль містить нікотин, що викликає залежність. Дивись Важливу інформацію.

Де тепер заборонено використовувати Айкос?

Будь-які електронні гаджети для курців (включно з IQOS, IQOS VEEV, lil SOLID та lil Hybrid) заборонено використовувати в ряді громадських місць. Згідно з визначенням закону, громадськими місцями вважаються частини будь-якої будівлі/споруди, які постійно або періодично доступні або відкриті для населення (вільно, на запрошення або за плату). Під це визначення зокрема підпадають під'їзди будівель, підземні переходи, стадіони, паркінги. Повний перелік місць, де заборонено та дозволено використовувати IQOS та електронні сигарети – нижче.

list of public places

Зокрема використовувати IQOS, електронні сигарети, вейпи або курити звичайні сигарети та кальяни заборонено:

  • у внутрішніх приміщеннях кафе, барів та ресторанів (крім відкритих літніх майданчиків, що не мають стін та/або перегородок та даху);
  • у громадському транспорті, таксі, на вокзалах та станціях, аеропортах (крім спеціально відведених місць) та зупинках громадського транспорту (не поширюється на особисте авто);
  • у ліфтах та місцях загального користування житлових будинків, підземних переходах, таксофонах;
  • на спортивних майданчиках та на території фізкультурно-оздоровчих споруд;
  • на дитячих майданчиках;
  • у приміщеннях будь-яких підприємств та організацій усіх форм власності, об'єктів культурного призначення, включаючи театри та концертні зали;
  • у приміщеннях та на території закладів охорони здоров'я та навчальних закладів;
  • готелях, хостелах та гуртожитках (включаючи колишні номери для курців!);
  • державних установах.

Також місцеві органи управління можуть заборонити використання систем нагрівання тютюну та/або міні-вейпу на території масових заходів.

Де можна використовувати Айкос?

Використовувати Айкос у місцях громадського користування можна лише:

  • у місцях, які не входять до наведеного вище переліку
  • на відкритих літніх майданчиках закладів. Можливо, ти бачив, що в новинах пишуть – Айкос заборонили використовувати у закладах. Це не зовсім так. Використовувати IQOS на відкритих літніх майданчиках закладів так само можна, якщо літній майданчик відповідає законодавчим нормам. Літнім майданчиком вважається простір, який не має даху і при цьому він не обмежений стінами або перегородками. І, звичайно, варто уточнити, чи не суперечить використання IQOS на “літнику” правилам самого ресторану, кафе чи бару.

  • allowed use IQOS

  • у спеціально відведених місцях в аеропортах, що відмічені відповідними знаками. Такі зони для використання IQOS (“курилки”) не можуть перевищувати 5% загальної площі аеропорту, мають бути забезпечені обов'язковими графічними знаками, обладнані витяжною вентиляцією та розташовані в окремих приміщеннях, що не перетинаються з приміщеннями для некурців. Щойно аеропорти в Україні відновлять роботу, ми придумаємо окремі комфортні зони для використання IQOS відповідно до нових норм.
  • у місцях особистого користування (тобто тих, що вважаються приватною власністю): будинок, квартира, балкон, власний автомобіль.

Чи можна використовувати IQOS у IQOS Friendly закладах?

Ми вже отримали багато питань – що буде з IQOS Friendly закладами? Невже тепер IQOS Friendly під забороною? Розповідаємо про все по порядку.

Найголовніше – IQOS Friendly заклади залишаються, але, звичайно ж, працюватимуть відповідно до закону. Що це означає?

IQOS Friendly – це особливий статус закладу, в якому можна купити IQOS та стіки, а також можна використовувати IQOS на відкритих літніх майданчиках. Використання IQOS, будь-яких інших електронних гаджетів для курців (систем нагрівання тютюну, вейпів, под-систем, одноразових електронних сигарет) усередині закладів, готелів та інших приміщень громадського користування заборонено. До речі, на кальяни ці нововведення теж поширюються.

IQOS Friendly ресторани, бари та кав'ярні продовжуватимуть пропонувати додатковий сервіс для користувачів IQOS. Тому в більшості з них ти зможеш купити стіки Heets та IQOS або підзарядити розряджений гаджет на мобільній зарядній станції.

По всій Україні близько 70 закладів зберігають статус IQOS Friendly та продовжують роботу. 

Можеш також погортати добірки (з фото!) ТОП IQOS-Friendly закладів з терасами у Києві, Львові та Одесі:

IQOS Friendly тераси Києва 2021 року: заклади столиці, де можна використовувати IQOS

IQOS Friendly заклади Одеси з літніми майданчиками

Топ-10 IQOS Friendly закладів: must-visit точки для вікенду у Львові

Чи можна використовувати IQOS у брендових магазинах IQOS Space?

Фірмові магазини IQOS Space – це Айкос Френдлі місця в будь-якому торговому центрі. Як зміни у законах торкнуться брендових магазинів?

Незважаючи на те, що IQOS Space – це спеціалізовані магазини, створені спеціально для курців та користувачів електронних альтернатив сигаретам, вони все ж таки залишаються приміщеннями підприємств, в яких використання таких гаджетів заборонено.

Тому влаштувати перерву у шопінгу і заглянути в IQOS Space на пару стіків не вдасться.

Якщо ти прямо зараз купуєш новий пристрій, то, звичайно ж, відповідно до Закону України "Про захист прав споживачів", ти маєш право на демонстрацію продукту, ознайомитись з його роботою для безпечного та правильного використання, переконатись у робочому стані гаджета.

Який штраф за куріння у заборонених місцях?

За куріння у громадських місцях (крім кафе, барів, ресторанів) можна отримати штраф від 51 до 170 грн. А за повторне порушення – вже від 170 до 340 грн.

Для власників закладів, які недогледіли відвідувачів, передбачено штраф 3000 грн або вже 15 тис. грн за повторне порушення.

Як IQOS впливає на якість повітря? Чи можна використовувати Айкос вдома?

Сигарети погано впливають на повітря і людей навколо, а IQOS – ні*. IQOS не виділяє дим і не призводить до пасивного куріння. Оскільки IQOS нагріває тютюн, а не спалює його, він виділяє значно менше шкідливих хімічних речовин порівняно з сигаретами ** для тебе і людей навколо. Читати більше про те, як проводяться дослідження з оцінки впливу IQOS на якість повітря: 5 причин, чому IQOS можна використовувати у приміщенні.

При використанні IQOS немає вогню, диму та попелу. Відповідно, немає ризику влаштувати пожежу, випадково пропалити меблі або забруднити попелом скатертину. На відміну від сигаретного диму, Айкос залишає менше запаху на меблях та тканинах. До того ж IQOS залишає значно менше плям на шторах і меблях, ніж куріння, а тютюновий аерозоль розсіюється швидше за сигаретний дим.

*Джерело: Дослідження PMI, проведене відповідно до стандартів ISO з моделюванням в реальних сценаріях, що спирається на порогові межі якості повітря у приміщеннях з достатньою (згідно норм) вентиляцією.
** Середнє зниження рівнів ряду шкідливих хімічних речовин (крім нікотину) в порівнянні з димом еталонної сигарети.
Важливо: Використання IQOS не виключає усіх ризиків. Аерозоль містить нікотин, що викликає залежність. Дивись Важливу інформацію.

Інформація про продукцію на цій сторінці надається за допомогою засобів дистанційного зв'язку згідно з ч. 2 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів».

Для отримання доступу до інформації, що містить цей веб-сайт, Вам повинно виповнитись 18 або більше.

Натискаючи «Підтвердити» ви також надаєте згоду на отримання інформації про продукцію, що представлена на сайті, за допомогою засобів дистанційного зв'язку згідно з ч. 2 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів».

Ми про все подбаємо.

Цей веб-сайт містить інформацію про продукти без тютюнового диму, призначені для повнолітніх, які так чи інакше продовжили б курити або вживати інші нікотиновмісні продукти в Україні. Бездимні продукти PMI не є альтернативою відмови від куріння та не розроблені як такі, що сприяють його припиненню.