СИСТЕМИ НАГРІВАННЯ ТЮТЮНУ. ПРИНЦИП РОБОТИ ТЕХНОЛОГІЇ HEET NOT BURN.

Вживання тютюну має довгу історію та навіть стало частиною культури. Протягом багатьох століть людству був відомий один єдиний спосіб споживати тютюн — підпалювати його та вдихати дим. За таким принципом влаштовані сигарети, сигари, сигарілли, самокрутки, люльки, тощо. Навіть кальяни, які багато хто вважає принципово іншим способом вживати тютюн — це, по факту, те ж саме. Просто тютюн не горить відкрито з інтенсивною подачею кисню, а жевріє. Тому дим кальяну за складом та характеристиками несуттєво відрізняється від сигаретного.

Лише у 1990-их роках інженери почали цікавитися питанням — чи можливо таку винайти альтернативу палінню, яка б зберегла звичний ритуал та відчуття, проте зменшила б чи зовсім прибрала шкоду для здоров’я. Першими напрацюваннями у цій галузі стали електронні сигарети, що нагрівали та випарювали ароматизовану нікотинову рідину. У 2000-их великі виробники взялися за розробку принципово нової технології, що базується на нагріванні тютюну.

Технологія нагрівання тютюну: принцип роботи

Коли сигарета горить, утворюється дим, який містить більше 6000 різних хімічних сполук. Як мінімум 1-2% з них вважаються небезпечними та шкідливими для здоров’я. Найбільша небезпека криється не у нікотині, як іноді помилково вважають, а в продуктах горіння — смолах, чадному газі, аміаці, формальдегіді та інших. Раніше вплив цих речовин намагалися зменшити за допомогою багатошарових фільтрів у сигаретах. Проте насправді це мало допомагало. Кількість шкідливих речовин, що потрапляють в організм курця, більше залежить від глибини затяжки, аніж від фільтру.

А що як підійти до проблеми з неочікуваного боку та винайти спосіб отримувати смак тютюну так, щоб продуктів горіння не було? Звідки беруться продукти горіння? Від горіння. Отже, слід знайти, як обходитись без вогню. Так і з’явилась технологія нагрівання тютюну.

Технологія нагрівання тютюну грунтується на тому, що тютюн не підпалюють. Замість цього його нагрівають до температури близько 350°C. Тютюн за такої температури не горить (для порівняння температура на кінчику сигарети сягає 800°C), але з нього починає випаровуватися волога. Щоб посилити здатність тютюну до випаровування, його обробляють за спеціальною технологією та зволожують гліцерином.

Чим нагрівання тютюну відрізняється від куріння?

При нагріванні тютюну попіл та дим відсутні. Замість цього утворюються тютюновий аерозоль, який не містить продуктів горіння (оскільки сам процес горіння відсутній). Але при цьому аерозоль містить приблизно ту ж кількість нікотину, що й дим, тому забезпечує порівнюваний з сигаретами рівень насичення.

Щоб користуватися пристроями з технологією нагрівання тютюну, потрібні спеціальні стіки, що містять пресований та зволожений гліцерином тютюн. За формою та конструкцією вони нагадують сигарети, хоч і не є ними. Стіки трохи коротші, проте вміст нікотину в них майже такий самий, як в сигаретах.

Принцип роботи дуже простий. В девайс вставляється стік. За допомогою нагрівального елементу чи нагрівальної камери він нагрівається не більш як до 350°C. За цієї температури стік починає виділяти тютюновий аерозоль. Термо-датчики регулюють температуру пристрою, не дозволяючи їй піднятися вище вже зазначених 350°C.

Інфографіка: різниця між сигаретою та IQOS

Нагрівання тютюну замість горіння дозволяє не лише зменшити кількість шкідливих речовин, що вдихаються, а й робить сам процесс використання більш гігієнічним. За відсутності горіння відсутні дим, попіл та ризик пропалати щось. Також гаджети для нагрівання тютюну здатні позбавляти від запаху диму та суттєво зменшувати прояви запаху як такого в порівнянні з сигаретами.

Як працюють вейпи та електронні сигарети

Електронна сигарета — пристрій, що нагріває та випаровує спеціальну нікотинову рідину. Працюють девайси за принципом інгалятора — в пристрій заправляється рідина, що при нагріванні легко випаровується. До складу заправки зазвичай входять пропіленгліколь, гліцерин, вода, нікотин та ароматизатори. Така технологія відома трохи довше за нагрівання тютюну, з початку 2000-их.

Хоча електронні сигарети й не вміють видобувати смак з натурального тютюну, проте все одно позбавляють від процесу горіння та його шкідливих наслідків у вигляді диму з продуктами горіння.

Вейпи (або вапорайзери) — це ті ж самі е-сигарети. Вони так само нагрівають та випаровують гліцеринову рідину. Проте мають більшу ємність та потужність, а тому можуть виробляти більше пари. Так, йдеться про ті самі впізнавані хмари пари від вейпінгу.

Інфографіка: різниця між вейпом та IQOS

Міні-вейпи або под-системи — це також ще одна модифікація електронних сигарет та вейпів. Їх легко впізнати: маленькі, компактні, схожі на флешки. Принцип роботи у них той самий, що й в усіх е-сигаретах — випаровування рідини. Головна відмінність полягає у тому, що рідину для них не треба дозаправляти та доливати самостійно. Заправка продається у вигляді змінних одноразових подів. Звідси й назва под-система. Їх також називають електронними сигаретами закритого типу.

Нагрівання тютюну та IQOS

IQOS — це найпопулярніша в світі система нагрівання тютюну.* В основі пристрою лежить технологія HeatControl™, яка забезпечує рівномірне нагрівання тютюну без горіння. Замість диму IQOS утворює аерозоль з ароматом тютюну. За даними досліджень, аерозоль IQOS містить на 95% менше шкідливих речовин у порівнянні з сигаретами.**

*Джерело: міжнародна оцінка компанії PMI світового ринку пристроїв для нагрівання тютюну станом на грудень 2018 р. (за виключенням Китаю та США).
**«На 95% менше» означає середнє зниження рівня ряду шкідливих речовин (крім нікотину) в порівнянні з димом сигарети (3R4F). Це не обов'язково означає зниження ризиків на 95%. IQOS не виключає всі ризики для здоров'я.


У лабораторних умовах досліджувалася цито- і генотоксичність аерозолю IQOS в порівнянні з сигаретним димом (сигарети 3R4F — загальноприйнятого стандарту для досліджень). Результати скринінгу показали, що аерозоль IQOS значно менш токсичний, ніж сигаретний дим. Більш того, не був зафіксований негативний вплив на якість повітря, а отже — відсутній ризик пасивного куріння.*

*Джерело: дослідження PMI, проведене за стандартами ISO, що імітує реальні сценарії та базується на порогових обмеженнях, встановлених діючими нормативами щодо якості повітря.

Що таке IQOS: переваги

Але чи впливає менша кількість шкідливих речовин в аерозолі на зниження рівня шкідливих речовин в організмі? Щоб перевірити і довести це, ми заміряли біомаркери впливу ряду шкідливих речовин у тисяч курців, які взяли участь у програмі клінічних досліджень (деякі перейшли на IQOS, в той час як інші продовжували курити сигарети, або кинули палити в ході дослідження).Ці дослідження показують, що, коли курці переходять на IQOS, їхній організм поглинає значно менші рівні шкідливих речовин, що, в свою чергу, призводить до поліпшення показників ряду маркерів ризику, пов'язаних із захворюваннями через паління. Більше про дослідження IQOS.

Хоча використання IQOS і не виключає повністю усі ризики, але дослідження показують, що повний перехід на IQOS становить менший ризик для здоров'я, ніж продовження куріння.*

*Джерело: на основі сукупності наявних доказів для IQOS в порівнянні з продовженням куріння. Включаючи дані з хімії аерозолів з 10 клінічних досліджень, проведених з тисячами учасників в США, Японії та Польщі, а також дані з 18 неклінічних досліджень.

Щоб дізнатися більше, чим IQOS відрізняється від сигарет або вейпів/елекnронних сигарет читайте ці статті: 10 головних відмінностей між IQOS та сигаретами та Чим відрізняється IQOS від електронних сигарет і вейпів.

Не виключає усіх ризиків. Аерозоль містить нікотин, що викликає залежність. Тільки для використання повнолітніми особами.

Ви старше 18 років і курите або використовуєте інші продукти з нікотином?
Вкажіть місяць і рік народження.

ПІДТВЕРДИТИ

Для отримання доступу до інформації, що містить цей веб-сайт, Вам має виповнитися 18 або більше

Ми про все подбаємо.

Цей веб-сайт містить інформацію про продукти без тютюнового диму, призначені для повнолітніх, які так чи інакше продовжили б курити або вживати інші нікотиновмісні продукти в Україні. Бездимні продукти PMI не є альтернативою відмови від куріння та не розроблені як такі, що сприяють його припиненню.